Właściwości i działanie
Roślina ta w postaci ciepłego naparu może okazać się wybawieniem dla osób, którym często dokucza kaszel. Ponadto macierzanka sprawdzi się jako płyn do przemywania skóry ze stanami zapalnymi lub do płukania ust.
Właściwości lecznicze macierzanki
Jako surowiec zielarski macierzanka jest wykorzystywana od starożytności m.in. jako składnik lekarstwa na kaszel, w leczeniu chorób reumatycznych, infekcji intymnych oraz jako środek wykrztuśny i odkażający w przypadku chorób gardła. Macierzanka zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Może być także stosowana do płukania włosów przetłuszczających się.
Napar z macierzanki łagodzi swędzenie m.in. po ugryzieniach owadów. Ze względu na właściwości bakterio i grzybobójcze zalecano stosowanie macierzanki w przypadku niestrawności i nadmiernej fermentacji w układzie pokarmowym.
Według medycyny ludowej roślina ta ma właściwości:
- antyseptyczne – zapobiega lub spowalnia rozwój drobnoustrojów,
- bakteriobójcze i grzybobójcze – dezaktywuje mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, zarodniki,
- dezodorujące – zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów,
- wykrztuśne – wspomaga wydalanie wydzieliny oskrzelowej i odkaża drogi oddechowe.
W polskiej medycynie ludowej macierzanka była uznawana za roślinę leczniczą szczególnie przyjazną kobietom.
Można stosować ją w postaci naparu do picia lub płukania ust, a także jako dodatku do kąpieli.
Zastosowanie kulinarne macierzanki
Macierzankę zwyczajną można stosować jako składnik mieszanek przyprawowych oraz dodatek do zup i sosów mięsnych, ryb, warzyw, zwłaszcza cukinii i grzybów. Ta bardzo aromatyczna roślina ma korzenny, lekko gorzkawy smak, który doskonale pasuje także do pizzy. Z macierzanki można zaparzyć herbatkę ziołową lub dodać ją do czarnej herbaty. Jako przyprawa popularna jest głównie w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie na przemian z tymiankiem stanowi dodatek do tłustych, ciężkostrawnych potraw.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.