Właściwości i działanie
Aromatyczny, lekko gorzkawy smak i zapach rumianku przypominający jabłka, jest znany miłośnikom herbat ziołowych. Słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych, antyalergicznych, przeciwskurczowych i relaksujących.
Właściwości lecznicze rumianku:
- przeciwzapalne,
- rozkurczowe,
- wiatropędne
- antyseptyczne.
W ziołolecznictwie stosowany na ból żołądka, do pielęgnacji skóry, łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego oraz jako łagodny środek nasenny.
Używany jest także miejscowo w leczeniu stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz innych chorób skóry (także ran chirurgicznych).
Okłady z rumianku zmniejszają obrzęki i pomagają leczyć oparzenia. Kąpiel z rumianku z dodatkiem soli kuchennej zmniejsza obrzęki nóg.
Badania potwierdziły także jego skuteczność w łagodzeniu fizycznych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Rumianek jest skutecznym środkiem pomocnym w leczeniu niestrawności na tle nerwowym połączonej ze wzdęciami (zarówno u dorosłych, jak i dzieci), stanów zapalnych żołądka, biegunek, choroby lokomocyjnej i łagodnych stanów lękowych. Może być stosowany przy przepuklinach roztworu przełykowego, wrzodzie trawiennym i chorobie Leśniowskiego-Crohna. Inhalacje z olejku eterycznego z rumianku leczą katar, stany zapalne i podrażnienia dróg oddechowych.
Rumianek zawiera spiroether, działający przeciwskurczowo oraz łagodzi napięcie mięśni i bóle menstruacyjne. Kwiaty rumianku pomagają w stanach rozdrażnienia i mogą ułatwiać zasypianie, szczególnie dzieci. Rumianek łagodzi także zmęczenie oczu.
Rumianek wykazuje także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych i hemoroidów.
Zastosowanie kulinarne rumianku
Kwiatostany rumianku mogą być stosowane jako dodatek do sałatek i przyprawa.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.