Maść końska to nic innego jak zioła, olejki eteryczne i inne naturalne substancje lecznicze, które od dawien dawna  używano do leczenia dolegliwości narządów ruchu,  bolących mięśni i stawów. Początkowo stosowano mieszanki ziołowe u koni, stąd też pochodzi nazwa maści końskiej, ponieważ zwierzęta te były najczęściej narażone na schorzenia narządów ruchu, a były to najtańsze i najskuteczniejsze zabiegi. Po pewnym czasie stwierdzono, że to co skuteczne u koni, może również sprawdzić się u ludzi, a że coraz więcej zachorowań narządów ruchu, kręgosłupa, stawów i mięśni dotyka współczesne społeczeństwo, przeniesiono długoletnie doświadczenia w leczeniu koni na leczenie człowieka. Oczywiście z ogromnym powodzeniem.

Co zawierają maści końskie?

Typowe zioła używane do produkcji maści końskiej to arnika, mięta, świerk, tymianek, jałowiec, kasztanowiec i rozmaryn  oraz dodatkowo środki pielęgnujące skórę jak olejek awokado lub inne olejki.

Arnika – działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo zwłaszcza na urazy

Mięta – pobudza, koi bóle mięśniowe i reumatyczne, ma działanie przeciwzapalne, działa odprężająco i chłodząco

Świerk – działa dezynfekująco i odprężająco

Tymianek – ma silne właściwości rozkurczowe, antyreumatyczne i dezynfekujące. Stosowany przy napięciach nerwowych, reumatyzmie

Jałowiec – daje ulgę przy mięśniobólach, nerwobólach i stawobólach, stosowany przy bólach gośćcowych i przy zapaleniu korzonków nerwowych

Kasztanowiec – uszczelnia i zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych, przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i ściągająco.

Rozmaryn – odkaża, poprawia krążenie, pobudza, łagodzi bóle mięśniowe i reumatyczne

Olejek awokado – stosowany w wysokiej jakości kosmetykach, wiąże wodę w skórze, wykazuje wspaniałe właściwości pielęgnacyjne, działa zmiękczająco i przeciwzapalnie, wzmacnia barierę ochronną skóry, zawiera wit. A, E, D oraz z grupy B.

Kiedy używamy maści końskiej?

Maść końską stosujemy gdy występują bóle mięśni i ścięgien spowodowane  intensywnymi ćwiczeniami sportowymi  lub  ciężkim wysiłkiem fizycznym, również przy zwichnięciach, nadwyrężeniach, stłuczeniach i obrzękach. Maść końska jest skuteczna również przy zapaleniach stawów, torebek stawowych i przyczepów ścięgien. Także gdy występują  bóle kręgosłupa, karku i nerwu kulszowego. Maść końska przynosi ogromną ulgę w przypadku artretyzmu, gośćca i zapalenia korzonków nerwowych. Doskonała także na ciężkie i zmęczone nogi oraz żylaki. Powinniśmy jednak posiadać wiedzę, kiedy i jak stosować maść końską.

Rodzaje maści końskiej?

Występują dwa rodzaje maści końskiej: chłodząca i rozgrzewająca.

Chłodzącą maść końską stosujemy gdy występuje stan zapalny, stłuczenia i obrzęki. W takich przypadkach nie powinniśmy stosować maści rozgrzewających, ponieważ nie będą one przynosiły odpowiedniego ukojenia bólu. Chłodzącą maść końską nakładamy również po intensywnym wysiłku fizycznym bądź sportowym, rozluźnia wówczas zmęczone i napięte mięśnie, łagodzi bóle i odpręża. Naturalne substancje zawarte w maści końskiej chłodzącej zwiększają ukrwienie, stymulują wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, wzmacniają mechanizmy obronne organizmu i działają łagodząco.

Maść końską rozgrzewającą stosujemy na silne bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa, karku i nerwu kulszowego oraz na stawy przy bólach pochodzenia reumatycznego.  Nakładamy przed  intensywnymi ćwiczeniami sportowymi lub  przed wysiłkiem fizycznym, aby rozgrzać mięśnie i stawy, tym samym zapobiegamy powstaniu zakwasów. Maść końską rozgrzewającą nakładamy również na chronicznie zimne stopy i dłonie. Działanie maści końskiej rozgrzewającej polega na silnym rozszerzeniu ścian naczyń krwionośnych  przez co wartościowe składniki ziół przenikają w głębokie warstwy skóry, powodują lepsze ukrwienie, co skutkuje silnym efektem przeciwbólowym i zmniejszającym napięcia  mięśniowe. Ukojenie jest odczuwalne krótko po wchłonięciu maści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *