Prawie każdy z nas w którymś momencie życia odczuł bóle pleców i krzyża. Objawy jak i przyczyny są konsekwencją długotrwałej złej postawy prowadzącej do nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa, dużego wysiłku fizycznego bez wcześniejszego przygotowania, czy też dźwigania ciężkich przedmiotów. Przyczyny mogą być także inne: zwyrodnienia w wyniku starzenia się organizmu, wycieranie się powierzchni stawów kręgowych, uszkodzenie krążków międzykręgowych, zapalenia kręgów i częsty brak aktywności fizycznej co prowadzi do otyłości.  Sam ból jest niezwykle uciążliwy, występuje w górnej części pleców z promieniowaniem do karku i barków, natomiast w dolnej części pleców obejmuje pośladki i kończyny dolne. Ryzyko wystąpienia powikłań przy zwykłym bólu pleców jest małe, ale sam ból jest nieznośny i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Jeżeli chcemy należycie zadbać o sprawność kręgosłupa, powinniśmy:

  • Dużo pływać szczególnie na plecach, spacerować, dobrym rozwiązaniem jest uprawianie jogi.
  • Unikajmy nagłych pochyleń i skręceń ciała, a przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów – zginajmy kolana. Przenosząc ciężkie przedmioty, starajmy się cały czas utrzymywać kręgosłup w pozycji pionowej (tak aby krążki międzykręgowe były równo obciążone).
  • Nie nośmy butów na wysokich obcasach, przy których kolana są ugięte, miednica wypchnięta do przodu. Gdy mamy skłonność do bólu pleców powinniśmy nosić dobrze dopasowane buty na niskim obcasie.
  • Przy dłuższym siedzeniu lub staniu powinniśmy co jakiś czas rozluźniać mięśnie (przeciągnięcie się, przejście się i wykonanie kilku łatwych ćwiczeń jak obroty głową, ramionami itp.).
  • Jeśli mamy nadwagę, powinniśmy zrzucić zbędne kilogramy.

Gdy dopadnie nas już uciążliwy ból pleców i krzyża zastosujmy miejscowo CristinenMoor Maść końską z borowiną i diabelskim pazurem – rozgrzewającą i zmniejszającą stan zapalny oraz dolegliwości bólowe. Ukojenie jest odczuwalne krótko po wchłonięciu maści. Profilaktycznie aby przygotować aparat ruchowy, mięśnie i stawy przed wysiłkiem fizycznym i zapobiec  nagłym bólom pleców i krzyża zastosujmy cienką warstwę maści na wybrane partie ciała. Na pewno poczujemy się lepiej i zdrowiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *