Jak zapobiegać bólom pleców i krzyża

Jak zapobiegać bólom pleców i krzyża

Prawie każdy z nas w którymś momencie życia odczuł bóle pleców i krzyża. Objawy jak i przyczyny są konsekwencją długotrwałej złej postawy prowadzącej do nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa, dużego wysiłku fizycznego bez wcześniejszego przygotowania, czy też dźwigania ciężkich przedmiotów. Przyczyny mogą być także inne: zwyrodnienia w wyniku starzenia się organizmu, wycieranie się powierzchni stawów kręgowych, uszkodzenie krążków międzykręgowych, zapalenia kręgów i częsty brak aktywności fizycznej co prowadzi do otyłości. 

Dlaczego warto zadbać o plecy?

Dokuczający ból jest niezwykle uciążliwy, występuje w górnej części pleców z promieniowaniem do karku i barków, natomiast w dolnej części pleców obejmuje pośladki i kończyny dolne. Ryzyko wystąpienia powikłań przy zwykłym bólu pleców jest małe, ale sam ból jest nieznośny i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jeśli już zmagasz się z dyskomfortem wynikającym z odczuwanych dolegliwości, koniecznie zapoznaj się z przeznaczeniem maści końskich, które doskonale sprawdzają się w tego typu sytuacjach.

Przeczytaj  Co na grzybicę między palcami? Leczenie z wykorzystaniem naturalnych maści bez recepty

Maść końska rozgrzewająca z borowiną 500 ml działa rozgrzewająco i wywołuje intensywne ukrwienie – naturalny sposób na walkę z bólem.

Co należy robić, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się bólu pleców i krzyża?

  • Dużo pływać szczególnie na plecach, spacerować, dobrym rozwiązaniem jest uprawianie jogi.
  • Unikajmy nagłych pochyleń i skręceń ciała, a przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów – zginajmy kolana. Przenosząc ciężkie przedmioty, starajmy się cały czas utrzymywać kręgosłup w pozycji pionowej (tak, aby krążki międzykręgowe były równo obciążone).
  • Nie nośmy butów na wysokich obcasach, przy których kolana są ugięte, miednica wypchnięta do przodu. Gdy mamy skłonność do bólu pleców, powinniśmy nosić dobrze dopasowane buty na niskim obcasie.
  • Przy dłuższym siedzeniu lub staniu powinniśmy co jakiś czas rozluźniać mięśnie (przeciągnięcie się, przejście się i wykonanie kilku łatwych ćwiczeń jak obroty głową, ramionami itp.).
  • Jeśli mamy nadwagę, powinniśmy zrzucić zbędne kilogramy.
Przeczytaj  Czy maść końską można stosować w czasie ciąży?

Produkty, które mogą pomóc na ból pleców

Wiesz już, że gdy dopadnie nas uciążliwy ból pleców i krzyża dobrze jest sięgnąć po maść końską – pytanie brzmi – jaką? Zastosuj miejscowo CristinenMoor rozgrzewającą maść końską z borowiną 200 ml, która zmniejszy stan zapalny oraz dolegliwości bólowe. Ukojenie jest odczuwalne krótko po wchłonięciu maści. Profilaktycznie, aby przygotować aparat ruchowy, mięśnie i stawy przed wysiłkiem fizycznym i zapobiec nagłym bólom pleców i krzyża zastosuj cienką warstwę maści na wybrane partie ciała. Na pewno poczujesz się lepiej i zdrowiej!