Przyczyny suchych i popękanych pięt – jak zapobiegać problemom ze stopami

Przyczyny suchych i popękanych pięt – jak zapobiegać problemom ze stopami

Popękane pięty mogą wyglądać nieestetycznie, ale jeśli nie zadbamy o nie w odpowiednim czasie mogą ulec zakażeniu i doprowadzić do infekcji skóry zwanej zapaleniem tkanki łącznej. Bez względu na przyczynę pękających pięt, istnieją metody, pozwalające pozbyć się tego problemu oraz proste domowe, żeby pięty nie pękały.

Co powoduje pękające pięty

Nasze stopy są odpowiedzialne za podtrzymywanie całego ciała, kiedy ciężar i nacisk są wywierane na pięty naszych stóp, skóra rozszerza się na zewnątrz. Jeśli skóra jest sucha, staje się mniej elastyczna i sztywna, a przez to bardziej podatna na pęknięcia. Przyczyn takiego stanu jest wiele, wśród najczęściej występujących, które sami możemy wyeliminować, warto wymienić: noszenie obuwia z odkrytą piętą, stanie przez długi czas bez ruchu, zwłaszcza na twardych powierzchniach oraz źle dopasowane, niewygodne buty. Również regularne wystawianie skóry stóp na działanie gorącej wody podczas prysznica i kąpieli wysusza skórę, zwłaszcza jeśli nie jest ona nawilżona w ciągu około 10 minut po wyjściu z wanny. Sucha, twardniejąca i pękająca skóra na piętach to częsta przypadłość, szczególnie zimą, gdy powietrze jest mocno przesuszone na skutek ogrzewania.

Przeczytaj  Sposób na modzele, nagnioty i odciski

Oprócz wspomnianych wyżej czynników przyczyną pękających pięt może być otyłość, cukrzyca, egzema, niedoczynność tarczycy, zespół Sjögrena, młodzieńcza dermatoza podeszwowa, infekcje, takie jak grzybica stóp oraz czynniki biomechaniczne, takie jak płaskostopie czy ostrogi piętowe.

Istnieje jednak wiele sposobów samopielęgnacji, z których można korzystać w domu, aby złagodzić suchość i poprawić stan pięt.

przyczyny-suchych-i-popekanych-piet–-jak-zapobiegac-problemom=ze-stopami

Kompletny zestaw do szybkiego usuwania zrogowaciałego naskórka – usuwa intensywnie i natychmiast zrogowaciały naskórek, modzele i naskórki paznokci.

Jak zapobiegać pękającym piętom i innym problemom ze stopami

Codziennie sprawdzaj swoje stopy. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz cukrzycę. Regularna kontrola stanu stóp pomoże znaleźć uszkodzenia skóry, zanim staną się poważnym problemem. Szczególną uwagę zwróć na obrzęki, pęcherze, pęknięcia skóry, wrastające paznokcie, odciski lub modzele. Aby zapobiec pękaniu i przesuszeniu skóry pięt każdego dnia:

  • Myj stopy w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z dodatkiem soli do stóp. Dokładnie osusz skórę również między palcami u stóp.
  • Obcinaj paznokcie u stóp. Jeśli paznokcie u nóg wymagają obcięcia, przytnij je prosto, a następnie delikatnie spiłuj je pilniczkiem. Pomoże to zapobiec wrastaniu paznokci u stóp.
  • Noś wygodne obuwie. Kupuj buty pod koniec dnia, ponieważ stopy mają tendencję do puchnięcia w miarę upływu czasu.
  • Chroń stopy przed ekstremalnymi temperaturami. Nie zdejmuj butów spacerując po plaży i gorącym chodniku. Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić odsłonięte obszary stóp. Jeśli w nocy Twoje stopy zmarzną załóż do łóżka skarpetki. Zimą noś wodoodporne buty z podszewką, aby stopy były ciepłe i suche.
Przeczytaj  Z czego wynika pocenie się nóg? Przyczyny, którym warto się przyjrzeć

przyczyny-suchych-i-popekanych-piet–-jak-zapobiegac-problemom=ze-stopami
Krem na pękające pięty odciski 25% mocznik intensywnie nawilża, zapobiega wysychaniu i twardnieniu pięt. Niezawodnie, delikatnie i trwałe usuwa nadmiar grubego naskórka ze stóp, dłoni, łokci i kolan.