Kosmetyki różane z Doliny Róż

Kosmetyki różane z Doliny Róż

Kosmetyki różane z Doliny Róż oparte na naturalnych składnikach – głównie róży damasceńskiej, nie tylko urzekają pięknym zapachem, ale także skutecznością działania.

Róża damasceńska – ciekawostki o najcenniejszym kwiecie 

Róża damasceńska to jedna z najstarszych róż na świecie, jej historia sięga czasów  biblijnych. Do Europy sprowadził ją francuski krzyżowiec Robert de Brie, który brał udział w oblężeniu Damaszku w 1148 r.  Właśnie od tego syryjskiego miasta wywodzi się nazwa róży damasceńskiej. 

W Bułgarii głównym ośrodkiem upraw i produkcji preparatów z róży damasceńskiej  jest Dolina Róż i miasto Kazanlak. Podobno róże uprawiano na tym obszarze od czasów rzymskich. We wrześniu 2014 r. Komisja Europejska zatwierdziła bułgarski olej różany jako chronione oznaczenie geograficzne (ChOG).

W Dolinie Róż płatki kwiatów zbierane są ręcznie przez zaledwie około 20 do 40 dni w roku na przełomie maja i czerwca, kiedy kwiaty mają najświeższy aromat. Zebrane płatki róży damasceńskiej  od razu są przewożone do przetworzenia metodą destylacji parą wodną. Z powstałego hydrolatu zbiera się olejek różany, a hydrolat to cenna woda różana. Nie używa się przy tym żadnej chemii. Do wytworzenia jednej kropli olejku potrzebne jest 50-60 sztuk kwiatów.

Przeczytaj  Pielęgnacja skóry wokół oczu, czyli jak zredukować widoczne zmęczenie w naturalny sposób

Róża damasceńska uznana jest  za najcenniejszy kwiat na świecie.  Zawiera około 300 substancji czynnych, m.in. witaminę C, karoten, witaminy z grupy B i K, flawonoidy, taninę, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, potas niezbędny do prawidłowej pracy serca, jodynę, która wpływa korzystnie na tarczycę, magnez, sód i cynk. W medycynie starożytnej różę damasceńską wykorzystywano m.in.  do wzmocnienia serca, łagodzenia problemów trawiennych,  bólu w klatce piersiowej oraz łagodzenia kaszlu i przeziębień. Uważa się, że olejek różany zmniejsza depresję, lęk i stres.

Także współcześnie woda różana i olejek różany wykorzystywane są w kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym. Róża damasceńska wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe,  przeciwzapalne i nasenne. Znalazła też  zastosowania w okulistyce.

Kosmetyki z Doliny Róż zawierające wodę różaną i olejek różany

Woda różana jest używana od średniowiecza, a korzyści płynące z jej stosowania są ogromne. Woda różana koi skórę, jest stosowana jako naturalny preparat łagodzący  podrażnienia, m.in. spowodowane trądzikiem różowatym i innymi chorobami skóry. Ma także  działanie tonizujące i ściągające.  Antyseptyczne i antybakteryjne właściwości wody różanej przyśpieszają gojenie się ran i zwalczają  infekcje. Woda różana zawiera przeciwutleniacze zapobiegające  uszkodzeniom komórek i  neutralizujące  wolne rodniki. Dlatego stosowanie wody różanej pomaga chronić skórę przed uszkodzeniem komórek i spowalnia procesy starzenia.

Miejscowe stosowanie wody różanej poprawia wygląd skóry, odświeża i dodaje jej blasku. Woda różana jest  także składnikiem preparatów do aromaterapii, a jej odprężające działanie łagodzi ból głowy.

Przeczytaj  Woda różana jako tonik? Poznaj powody, dla których warto po nią sięgnąć!

Kosmetyki z Doliny Róż i ich medyczne właściwości

Podczas destylacji z parą wodną uzyskuje się olejek różany. Podobnie jak woda różana, olejek ten jest od wieku stosowany w kosmetyce i medycynie. Przeciwbakteryjne właściwości olejku różanego są szczególnie korzystne dla osób ze skórą skłonną  do wyprysków. Olejek różany zwiększa również przepuszczalność skóry, dzięki temu skóra może wchłonąć więcej składników odżywczych, Dodany do inhalatora lub aromatyzera olejek różany pomaga zwalczać przeziębienie i kaszel oraz koi układ nerwowy,  poprawia nastój i ułatwia zasypianie.

Kosmetyki różane firmy  Nature of Agiva  nie zawierają parabenów,  silikonu, olejów mineralnych ani  sztucznych barwników. Wszystkie opakowania spełniają niezbędne normy środowiskowe, aby zapewnić pełną pielęgnację skóry i włosów.

Zapraszamy także do odwiedzenia naszego sklepu z produktami orientalnymi. Kupując produkty w TureckiSklep.pl oraz NaturadlaCiala.pl za przesyłkę zapłacisz tylko raz.