Wakacje są po to, by więcej się ruszać, jeździć na rowerze, biegać po plaży i chodzić na spacery. A więc i o urazy łatwiej niż przed komputerem w pracy. Na co jesteśmy najczęściej narażeni? Na niegroźne upadki, które powodują urazy tkanki miękkiej, czyli siniaki i stłuczenia, skręcenia kostek, naciągnięcia mięśni i ścięgien, niekiedy dochodzi do uszkodzeń kości jak złamania czy zwichnięcia. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, nie wpadaj w panikę. Podajemy co możesz zrobić, by złagodzić  ból i szybko odzyskać sprawność.

Skaleczenia i otarcia.
Gdy w przypadku małego urazu powierzchnia skóry zostanie uszkodzona, w tym miejscu pojawia się krew, takie niewielkie ranki na skórze nie są problemem, ale należy zadbać, by uniknąć zakażenia.   Co robić w przypadku otarć i skaleczeń:
najpierw upewnić się, czy w ranie nie znajdują się ciała obce
przez chwilę nie hamować krwawienia, krew bowiem sama wypłukuje zanieczyszczenia
przemyć rankę polewając bieżącą, zimną wodą – jednocześnie oczyszcza ranę i tamuje wypływ krwi
zdezynfekuj ranę – przemyj ją wodą utlenioną lub przetrzyj gazikiem dezynfekującym
przyłóż jałowy gazik (nie stosujemy waty, ligniny lub chusteczek higienicznych) i obandażuj, często wystarczy przykleić  plaster z opatrunkiem
w plenerze – gdy nie ma w pobliżu apteczki, zerwij liść babki lancetowatej, rozgnieć go lekko palcami i przyłóż do rany

Pęcherze na piętach
Pęcherz to reakcja skóry na ucisk i otarcie – możesz sobie go sprawić nie tylko w nowym obuwiu ale również w wygodnym sportowym. Pęcherz szybko wypełnia się wodą, a ból utrudnia chodzenie. Przemyj bąbel spirytusem, przekłuj go igłą przetartą alkoholem i przeciągnij przez niego nić, wydzielina spłynie na zewnątrz. Nie należy zrywać skórki pęcherza, bo będzie mocno bolało i nie będzie można chodzić. Można nakleić plaster, najlepiej od razu zmienić obuwie na lekkie np. sandałki i zostawić  pęcherz do osuszenia. Pomocne są również plastry na pęcherze, chronią ranę przed bakteriami i brudem.
W plenerze – podłóż pod piętę złożoną kilkakrotnie chusteczkę, dzięki temu zmienisz miejsce ocierania naskórka.
 Aby zapobiec pecherzom i grzybicom stóp zastosuj 2 razy dziennieCristinenMoor Naturalny ziołowy krem do stóp.

Siniaki i stłuczenia
W miejscu uderzenia lub upadku powstaje obrzęk, następnie przechodzi w granatowy siniak i zmienia stopniowo kolor na żółty i zielony. Siniak to inaczej wewnętrzny wylew czyli popękanie drobnych naczynek włosowatych.
Aby zmniejszyć obrzęk i ból zastosuj zimne okłady – zimno sprzyja obkurczaniu naczyń krwionośnych, zmniejsza się  krwawienie podskórne
Zastosuj żele, maści i aerozole – ich działanie polega na przyspieszaniu gojenia, zmniejszaniu opuchlizny i łagodzeniu bólu. Preparaty te dostępne są bez recepty; polecamy CristinenMoor Maść żywokostową ze sklepu Natura Dla Ciała
Domowy i sprawdzony sposób to okład z liścia kapusty – przed przyłożeniem do siniaka należy go zmiażdżyć i schłodzić.
W plenerze – zrobić okład zimną wodą lub przyłożyć butelkę z zimną wodą

Uderzenie w głowę
Nie zawsze uraz głowy musi niepokoić. Jeżeli w miejscu uderzenia pojawił się obrzęk to tylko nabiłeś sobie guza, wtedy wystarczy przyłożyć zimny okład z lodu. Jednak gdy wystąpi ból głowy, nudności lub wymioty, należy natychmiast udać się do lekarza. Takie objawy często świadczą o wstrząśnieniu mózgu. W takich przypadkach poszkodowany powinien być przez kilka dni obserwowany i ograniczyć aktywność ruchową.

Skręcenie kostki, kolana lub nadgarstka
Skręcenie to naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej poza właściwy zasięg ruchomości. W rezultacie pojawia się opuchlizna, krwiak i bólowe unieruchomienie stawu.
W przypadku lekkiego skręcenia gdy można stać na skręconej nodze  należy skręcony staw unieruchomić bandażem elastycznym i przyłożyć zimny kompres, a następnie zastosować silnie chłodzącą CristinenMoor Maść końską Specjalną 2w1 z diabelskim pazurem.
Babciny i sprawdzony sposób to okład z liścia świeżej kapusty – przed przyłożeniem należy go zmiażdżyć i schłodzić
W przypadku mocnego skręcenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza
Skręcenie bywa mylone ze zwichnięciem. W przypadku zwichnięcia powierzchnie stawowe przemieszczają się, przez co nie mają ze sobą kontaktu. Poszkodowany odczuwa ból, nie może wykonać ruchu w tym stawie, ponadto pojawia się zniekształcenie i obrzęk. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza.

Pomoc ze sklepu Natura Dla Ciała
Maść z żywokostu  z diabelskim pazurem i kasztanowcem redukuje napięcie i przywraca lekkość zmęczonym nogom. Wzmocni też kruche naczynia krwionośne. Działa przeciwbólowo. Zmniejsza ból i obrzęk np. po nadwyrężeniu ścięgien spowodowanym nadmiernym wysiłkiem. Łagodzi kontuzje i urazy sportowe.

2 thoughts on “Wakacyjne urazy i kontuzje

 1. XieannarBub says:

  Заказать детскую одежду для мальчиков – только в нашем интернет-магазине вы найдете качественную одежду. одежда для мальчиков интернет магазин. По самым низким ценам!
  детская одежда для мальчиков
  стильная одежда для мальчиков – https://www.odezhda-dlya-malchikov.com/
  http://www.google.ci/url?q=http://odezhda-dlya-malchikov.com

  Модная одежда для мальчиков – у нас вы можете купить качественную одежду для мальчиков на любой вкус и сезон. 5d2008_

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *