Wakacyjne urazy i kontuzje

Wakacyjne urazy i kontuzje

Wakacje są po to, by więcej się ruszać, jeździć na rowerze, biegać po plaży i chodzić na spacery. A więc i o urazy łatwiej niż przed komputerem w pracy. Na co jesteśmy najczęściej narażeni? Na niegroźne upadki, które powodują urazy tkanki miękkiej, czyli siniaki i stłuczenia, skręcenia kostek, naciągnięcia mięśni i ścięgien, niekiedy dochodzi do uszkodzeń kości jak złamania czy zwichnięcia. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, nie wpadaj w panikę. Podajemy, co możesz zrobić, by złagodzić  ból i szybko odzyskać sprawność.

Postępowanie w przypadku skaleczeń i otarć?

Gdy w przypadku małego urazu powierzchnia skóry zostanie uszkodzona, w tym miejscu pojawia się krew, takie niewielkie ranki na skórze nie są problemem, ale należy zadbać, by uniknąć zakażenia.

Co robić w przypadku otarć i skaleczeń:

  1. najpierw upewnij się, czy w ranie nie znajdują się ciała obce – przez chwilę nie hamować krwawienia, krew bowiem sama wypłukuje zanieczyszczenia;
  2. przemyj ranę, polewając ją bieżącą, zimną wodą – jednocześnie oczyszcza ranę i tamuje wypływ krwi;
  3. zdezynfekuj ranę – przemyj ją wodą utlenioną lub przetrzyj gazikiem dezynfekującym;
  4. przyłóż jałowy gazik (nie stosujemy waty, ligniny lub chusteczek higienicznych);
  5. obandażuj, często wystarczy przykleić  plaster z opatrunkiem, a gdy jesteś w plenerze i nie ma w pobliżu apteczki, zerwij liść babki lancetowatej, rozgnieć go lekko palcami i przyłóż do rany.

Wakacyjne wędrówki a pęcherze na piętach – jak sobie z nimi radzić?

Pęcherz to reakcja skóry na ucisk i otarcie – możesz sobie go sprawić nie tylko w nowym obuwiu, ale również w wygodnym sportowym. Pęcherz szybko wypełnia się wodą, a ból utrudnia chodzenie. Przemyj bąbel spirytusem, przekłuj go igłą przetartą alkoholem i przeciągnij przez niego nić, wydzielina spłynie na zewnątrz. Nie należy zrywać skórki pęcherza, bo będzie mocno bolało i nie będzie można chodzić.

Przeczytaj  Co na stłuczenia i krwiaki?

Można nakleić plaster, najlepiej od razu zmienić obuwie na lekkie np. sandałki i zostawić  pęcherz do osuszenia. Pomocne są również plastry na pęcherze, chronią ranę przed bakteriami i brudem.

W plenerze – podłóż pod piętę złożoną kilkakrotnie chusteczkę, dzięki temu zmienisz miejsce ocierania naskórka. Aby zapobiec pęcherzom i grzybicom stóp zastosuj 2 razy dziennie CristinenMoor Naturalny ziołowy krem do stóp.

Klasyczna maść końska chłodząca 200 ml skuteczna pomoc przy bólach, stanach zapalnych i obrzękach! Lekka konsystencja i naturalny skład – wszystko, co najlepsze od Natury Dla Ciała.

Złagodzenie bóli i zmniejszenie obrzęku, czyli co na siniaki i stłuczenia?

W miejscu uderzenia lub upadku powstaje obrzęk, następnie przechodzi w granatowy siniak i zmienia stopniowo kolor na żółty i zielony. Siniak to inaczej wewnętrzny wylew, czyli popękanie drobnych naczynek włosowatych. Aby zmniejszyć obrzęk i ból zastosuj zimne okłady – zimno sprzyja obkurczaniu naczyń krwionośnych, zmniejsza się krwawienie podskórne.

  • Zaleca się także zakup żelu, maści i aerozoli – ich działanie polega na przyspieszaniu gojenia, zmniejszaniu opuchlizny i łagodzeniu bólu. Preparaty te dostępne są bez recepty – polecamy CristinenMoor maść żywokostową 200 ml ze sklepu Natura Dla Ciała.
  • Domowy i sprawdzony sposób to okład z liścia kapusty – przed przyłożeniem do siniaka należy go zmiażdżyć i schłodzić.
    W plenerze – zrobić okład zimną wodą lub przyłożyć butelkę z zimną wodą.

Urazy głowy na wakacjach

Nie zawsze uraz głowy musi niepokoić. Jeżeli w miejscu uderzenia pojawił się obrzęk to tylko nabiłeś sobie guza, wtedy wystarczy przyłożyć zimny okład z lodu. Jednak gdy wystąpi ból głowy, nudności lub wymioty, należy natychmiast udać się do lekarza. Takie objawy często świadczą o wstrząśnieniu mózgu. W takich przypadkach poszkodowany powinien być przez kilka dni obserwowany i ograniczyć aktywność ruchową.

Przeczytaj  Jaka maść na oparzenia? Czym je smarować i w jaki sposób – podpowiadamy!

Skręcenie kostki, kolana lub nadgarstka – wakacyjna kontuzja

Skręcenie to naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej poza właściwy zasięg ruchomości. W rezultacie pojawia się opuchlizna, krwiak i bólowe unieruchomienie stawu. W przypadku lekkiego skręcenia gdy można stać na skręconej nodze, należy skręcony staw unieruchomić bandażem elastycznym i przyłożyć zimny kompres, a następnie zastosować silnie chłodzącą CristinenMoor maść końską 2w1 z diabelskim pazurem 500 ml.

Babciny i sprawdzony sposób to okład z liścia świeżej kapusty – przed przyłożeniem należy go zmiażdżyć i schłodzić. Natomiast w przypadku mocnego skręcenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.


Skręcenie bywa mylone ze zwichnięciem. W przypadku zwichnięcia powierzchnie stawowe przemieszczają się, przez co nie mają ze sobą kontaktu. Poszkodowany odczuwa ból, nie może wykonać ruchu w tym stawie, ponadto pojawia się zniekształcenie i obrzęk. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza.

Gdzie można nabyć produkty łagodzące ból, które przydadzą się na wakacjach?

Koniecznie zajrzyj do oferty sklepu Natura Dla Ciała, znajdziesz tam sprawdzone maści końskie rozgrzewające, chłodzące, z diabelskim pazurem i nie tylko! Dzięki nim zredukujesz napięcie i przywrócisz lekkość zmęczonym nogom, ale także złagodzisz odczuwany dyskomfort.

  • Wzmocnienie kruchych naczyń krwionośnych.
  • Zmniejszenie bólu i obrzęku.
  • Złagodzenie kontuzji i urazów sportowych.