Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) to aromatyczna wieloletnia roślina blisko spokrewniona z chryzantemami i rumiankiem. Pochodzi z półkuli północnej (Europa, Azja i Ameryka Północna), ale dziś można go znaleźć na całym świecie. Słowo „Achillea” odnosi się do Achillesa, który wg mitologii leczył nim rany. Nazywany jest też chwastem stolarskim, ponieważ stolarze często używali go, aby zatrzymać krwawienie z ran i skaleczeń. Zioło to zostało po raz pierwszy użyte przez starożytnych Greków ponad 3000 lat temu do leczenia ran. Naukowcy odkryli, że krwawnik pospolity ma właściwości odnoszące się do prawie każdego organu ciała.
Właściwości lecznicze krwawnika:
- działa przeciwskurczowo i ściągająco
- zwiększa potliwość
- obniża ciśnienie krwi
- obniża gorączkę
- jest łagodnym środkiem moczopędnym i odkażającym mocz
- zatrzymuje krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne
- działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie
- przyśpiesza gojenie się ran i zmniejsza widoczność blizn
Krwawnik znany jest ze swoich napotnych i wiatropędnych właściwości i jest dodawany do preparatów wieloziołowych stosowanych przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Przeciwskurczowe działanie krwawnika sprawia, że jest on przydatny w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka, wzdęcia i skurcze.
W rzadkich przypadkach krwawnik może powodować ciężkie alergiczne wysypki skórne.
Kulinarne zastosowanie krwawnika
Kwiaty i liście krwawnika są jadalne, można z nich także zaparzyć herbatę. Świeże liście przeżuwano, aby złagodzić bóle zębów. Świeże i suszone młode liście o gorzkawosłonym, korzennym smaku są świetną przyprawą do zup i sosów. W Polsce krwawnik był czasami używany jako przyprawa do moskoli – placków z tartych ziemniaków i mąki owsianej.
Ciekawostki o krwawniku
W średniowieczu krwawnik był jednym ze składników mieszanki ziołowej znanej jako gruit, używanej do aromatyzowania piwa. Kwiaty i liście są używane do robienia niektórych likierów.
Krwawnik znalazł też szerokie zastosowanie w kosmetyce, jako składnik preparatów do cery dojrzałej.
Źródła:
- Andrew Chevallier, Encyclopedia of Herbal Medicine: 550 Herbs and Remedies for Common Ailments Hardcover – Illustrated, 2016
- B. Kuźnicka, M. Dziak, Zioła I ich stosowanie, 1987
- Łukasz Łuczaj, Dzika kuchnia, 2014
- Wikipedia, wersja polska, angielska i włoska
- Ben-Erik van Wyk, Michael Wink, Rośliny lecznicze świata. Ilustrowany przewodnik, Wrocław 2008
- Polecany jako lek „czyszczący krew”, ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych. Przeciwskurczowe działanie krwawnika wykorzystywane jest w przypadku powtarzających się zaparć i bólu jelita grubego. Zewnętrznie, surowiec używany jest jako dodatek do kąpieli leczniczych oraz jako płukanka na ból gardła. Świeże liście przeżuwano, aby złagodzić bóle zębów.Jednak od wieków krwawnik słynie z właściwości przyśpieszających krzepnięcie krwi, stąd też wywodzą się niektóre jego nazwy. Może być również przydatny jako środek odstraszający owady.Kluczowe właściwości krwawnika pospolitego
Waga: 100g
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.